A muravidéki pedagógusok terepmunkán Sopronban

A Muravidéki Pedagógusok Egyesülete múlt héten terepmunkán járt Sopronban és környékén. A 15 fős osztálytanítókból, általános és középiskolai tanárokból álló csoport április 23-án, csütörtökön Sopronba indult, hogy a soproni születésű Kiss Dávid politológus, költő segítségével ismerkedjen meg Sopron történetével, nevezetességeivel. A gyakori muravidéki vendég szívesen látta és kalauzolta végig a belvárosban az érdeklődő társaságot. Délután a fertődi Esterházy-kastélyt tekintették meg, ahol anekdoták tették színesebbé a tárlatvezetést, miközben a csoport megcsodálhatta a káprázatos berendezési tárgyakat.

Pénteken a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Kara fogadta a csapatot, dr. Varga László dékán köszöntője után Kissné dr. Zsámboki Réka dékánhelyettes asszony a LEGO-termet mutatta be, ahol a pedagógusok új ötletekkel gazdagodhattak az építőkockák alkalmazhatóságáról az oktatásban. A sopronbánfalvi kolostorban lehetőség volt némi elcsendesedésre, majd a délutáni szabad programot a Soproni Petőfi Színházban a Páratlan páros című darab megtekintése követte.

Forrás: A muravidéki pedagógusok terepmunkán Sopronban, Népujság, Megjelent: 2026. április 29.

https://www.nepujsag.net/horizont/19870-a-muravid%C3%A9ki-pedag%C3%B3gusok-terepmunk%C3%A1n-sopronban.html

Továbbra is aktívak a pedagógusok

Március 30-án került sor a Muravidéki Pedagógusok Egyesületének (MPE) éves közgyűlésére a lendvai Placcon. Az eseményen beszámoltak az előző évről, illetve ismertették a terveket a 2026/27-es tanévre, emellett pedig a magyar pedagógusigazolványokat is bemutatták.

A megjelenteket Karakatič Beti, az MPE elnöke köszöntötte, majd az előző évről Gróf Annamária, a pedagógus-egyesület szaktanácsadója és ügyviteli titkára számolt be. Az egyesület összes bevétele, melyek a magyar Nemzetpolitikai Államtitkárság Bethlen Gábor Alapjától és a magyar Belügyminisztérium Köznevelésért Felelős Államtitkárságától származtak, megközelítette a 89.000 eurót – ami több mint 10.000 euróval kevesebb az előző évhez képest –, míg a kiadásaik majdnem 83.000 eurót tettek ki. A beérkező támogatások összege nagyban függ a forint és az euró aktuális árfolyamától – hangsúlyozta az ügyviteli titkár.

Az elmúlt évben a szakmai programok között megvalósult a Tudástér ismeretterjesztő programsorozat és a tanévkezdő szakmai nap is, különböző továbbképzések, valamint néhány pedagógus Erasmus+ projektben is részt vett, melyek témái a digitális tananyagok és az oktatásfejlesztés voltak, emellett pedig folytatódott a muraszombati magyaroktatás is. Gróf Annamária aggályait fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy kevesen jelentkeznek a „Magyarul a Muravidéken” pályázatra, ami heves eszmecserét eredményezett a jelenlévők körében a tanulók magyarnyelv-ismeretéről. Az ügyviteli titkár elmondta, hogy elindult az MPE honlapja, emellett pedig átadták a magyar pedagógusigazolványokat is, amit eddig 176 kétnyelvű oktatási-nevelési intézetben dolgozó pedagógus igényelt. A magyar pedagógusigazolványt Vörös Piroska muravidéki kapcsolattartó mutatta be. Elmondta, hogy az igazolvánnyal rendelkezőknek a Muravidéken a Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet (MNMI), a Lendvai Könyvtár és Kulturális Központ, valamint a szintén lendvai Thermal Resort biztosít kedvezményeket. A 2026/27-es tervek között elhangzott, hogy az egyesület a következő évben ünnepli fennállásának a huszadik évfordulóját, emellett pedig Brunszvik-emlékév lesz, aminek keretében színházi előadást szeretnének elvinni az iskolákba. Emellett tervben van még egy koncert a legkisebbeknek, valamint magyar nyelvi képzés a kétnyelvű intézményekben dolgozó, magyarul nem beszélő pedagógusoknak. Az eddig megszokott programok a következő tanévben is folytatódnak.

Forrás: Borsos Flóra, Továbbra is aktívak a pedagógusok, Népujság, Megjelent: 2026. április 01.

https://www.nepujsag.net/muravidek/19711-tov%C3%A1bbra-is-akt%C3%ADvak-a-pedag%C3%B3gusok.html